W dzisiejszych czasach badanie za pomocą holtera EKG jest bardzo popularne. Zleca go prawie każdy lekarz kardiolog pracujący w poradni. Cele tego badania jest sprawdzenie, jak pracuje serce podczas wykonywania codziennych czynności. Warto jednak bliżej zapoznać się z tym tematem.

W jakim celu wykonujemy to badanie?

Bardzo często zdarza się, że zaburzenia rytmu serca, które ma wykryć badanie elektrokardiograficzne (w skrócie EKG) nie są w pełni widoczne podczas krótkiego spoczynkowego zapisu wykonywanego z reguły przed wizytą u lekarza kardiologa. Na podstawie odpowiednich danych z wywiadu oraz badania pacjenta, lekarz może zlecić dodatkowe badanie jakim jest holter EKG polegający na całodobowym zapisie pracy serca. Po wykonaniu takiego badania można ocenić w jakich okolicznościach serce przyśpiesza, a w jakich zwalnia. Urządzenie wychwytuje także skurcze dodatkowe, których w zdrowym sercu powinno być bardzo mało, a w dużej liczbie mogą świadczyć o niejednokrotnie poważnych zaburzeniach pracy serca. 

W jaki sposób wykonuje się badanie?

Po otrzymaniu stosownego skierowania na badanie od lekarza należy umówić się na termin, kiedy sprzęt będzie wolny. Warto zaznaczyć, iż samo badanie nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Wystarczy tylko wykąpać się i nie nakładać żadnych żeli, ani kremów na ciało (skóra musi być czysta, niczym nie zabrudzona). W przypadku mężczyzn posiadających bujne owłosienie klatki piersiowej, musi ono zostać usunięte przed wykonaniem badania. Zakładanie holtera jest bardzo proste i zajmuje mało czasu. Procedura polega na przyklejeniu na powierzchni klatki piersiowej kilku elektrod, które będą zbierały impulsy z serca. Wyniki będą się natomiast cały czas zapisywały na dysku znajdującym się w małym pudełeczku, które pacjent musi nosić przez cały okres badania przy sobie. Zapis trwa zazwyczaj pełne 24 godziny. W tym czasie należy wykonywać standardowe, codzienne czynności. Warto także prowadzić notatki w przypadku pogorszenia samopoczucia, podejmowania większego wysiłku fizycznego, czy też występowania różnych emocji (zdenerwowania, podekscytowania itp.).

I co dalej?

Zazwyczaj holter EKG zakładany jest w godzinach porannych. W kolejnym dniu należy w podobnych godzinach zgłosić się do poradni celem jego usunięcia. Wynikiem z tego badania nie jest standardowe EKG serca, lecz zapis kilku odprowadzeń, które interpretuje lekarz zlecający badanie. Zazwyczaj omówienie wyników ma miejsce na kolejnej wyznaczonej przez niego wizycie. W razie, kiedy występują problemy nie tylko z pracą serca, ale także z nadciśnieniem lekarz może zlecić dodatkowe badanie – tzw. holter RR. Ma on za zadanie regularny pomiar ciśnienia tętniczego krwi za pomocą mankietu zamocowanego na przedramieniu. To badanie również trwa zazwyczaj 24 godziny.

Interpretacja wyników

W przypadkach, kiedy jest prawidłowe EKG, a badanie za pomocą holtera również nic nie wykazało… można powiedzieć, iż serce pacjenta pracuje prawidłowo. Niemniej jednak, jak to bywa w medycynie, nic nie jest na 100%… Zaburzenia rytmu serca bardzo często mogą występować czasowo. Oznacza to, że nawet 24-godzinny zapis pracy serca może ich nie uchwycić. Co wtedy? Niestety, możliwości diagnostyki kardiologicznej w zakresie zaburzeń rytmu serca są ograniczone (ale nie małe!). W takich przypadkach lekarz podejrzewając przemijające zaburzenia rytmu serca może skierować na ponowne badanie za pomocą holtera EKG z nadzieją, że tym razem zostaną one uchwycone.

Dodaj komentarz