Holter ciśnieniowy to badanie wykonywane w celu diagnostyki chorób serca. Polega na 24 – godzinnym monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi. Wartości zapisywane są przez całą dobę i znacząco mogą się różnić w ciągu dnia.

Wskazania do wykonania badania

Na badanie holtera kieruje lekarz kardiolog, który podejrzewa u pacjenta ukryte nadciśnienie tętnicze. Jest to również częste wskazanie u kobiet w ciąży, kiedy skutki nadciśnienia są niebezpieczne dla kobiety i dziecka. Jeśli w nocy istnieje podejrzenie wzrostu ciśnienia, wówczas holter serca pozwala wykryć nieprawidłowości. Badanie jest również wskazane w przypadku występowania nadciśnienia opornego na leczenie farmakologiczne. Często pacjenci wykazują również duże wahania wartości, stąd konieczna jest odpowiednia diagnostyka. Badanie pozwala wykryć wszelkie patologiczne spadki, jak i również nieznaczne wahania. To również doskonała metoda, która pozwala zobrazować ewentualny przerost lewej komory, za którą odpowiedzialne jest nadciśnienie tętnicze. Pojedyncze badanie nie daje rzetelnego obrazu, a monitorowanie całodobowe, pozwala we właściwy sposób ocenić stan chorobowy.

Przygotowanie do badania

Podczas wykonywania badania nie można zażywać kąpieli, stąd najlepiej wszelkie tego typu czynności wykonać przed założeniem aparatury. Ubranie powinno być na tyle luźne, by nie krępowało ruchów. Leki przyjmowane na stałe należy zażyć o normalnej porze, jednak konieczne jest poinformowanie lekarza o ich przyjmowaniu. Należy również pokazać lekarzowi wszystkie dodatkowe wyniki badań. Badanie powinno być przeprowadzane podczas normalnej aktywności, takiej jaką wykonuje pacjent w ciągu dnia.

Przebieg badania

Holter ciśnieniowy polega na założeniu pacjentowi specjalnej opaski na ramię wraz z aparaturą umieszczoną przy pasie. Całością steruje pompa automatyczna zasilana na baterie. Właśnie to urządzenie odpowiedzialne jest za monitorowanie zapisu przez całą dobę. Co 15 minut w ciągu dnia i co 30 minut w nocy następuje zapis poprzez napompowanie mankietu naramiennego. Proces trwa kilka sekund i jest bezbolesny. Wyniki są zgrywane do komputera, a następnie opisywane przez kardiologa, który ocenia stan chorobowy.

Cena badania

Jeśli na badanie kieruje lekarz kardiolog, jest ono wykonywane w ramach refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Badanie można również wykonać prywatnie. Ekg cena uzależniona jest zakresu badania i odpowiedniego opisu. Ponadto można również skorzystać z fachowej konsultacji kardiologa zarówno przed jak i po badaniu.

Holter ciśnieniowy to skuteczna metoda wykrywanie wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w zakresie ciśnienia tętniczego. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania i może być wykonywany wiele razy. Badanie może być przeprowadzane w każdym wieku, niezależnie od stanu zdrowia pacjenta. Odpowiednio wcześnie wykryta nieprawidłowość, pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Należy również dodać, że nadciśnienie nie boli, jednak stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo, jeśli objawy są bagatelizowane.

Dodaj komentarz