EKG to badanie serca, które pozwala zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości w zakresie jego funkcjonowania. Do wykonania badania wykorzystuje się elektrokardiograf, który rejestruje prądy czynnościowe mięśnia sercowego. Każdy skurcz serca wytwarza prąd, którego częstotliwość monitorowana jest przez aparaturę. Przeprowadzone prawidłowe EKG pozwala wykryć wiele chorób serca. Podobnie jak echokardiografia (echo serca) to cenne źródło informacji o stanie mięśnia sercowego.

Wskazania do wykonania EKG

Badanie wykonuje się u osób, u których podejrzewa się problemy z sercem. Kiedy pojawia się ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, utrata przytomności i omdlenia konieczne jest przeprowadzenie badania EKG. U osób z nadciśnieniem tętniczym, z rozrusznikiem serca czy ze zdiagnozowaną arytmią, badanie jest niezbędne w celu stwierdzenia postępów w leczeniu. Profilaktycznie po 40. roku życia EKG powinno wykonywać się co 1 – 3 lata. Jest to badanie całkowicie bezpieczne. Nawet ciąża nie stanowi problemu, by przeprowadzić badanie serca.

Przygotowanie do badania

W dniu badania należy odstawić wszelkie używki mające wpływ na zakłócenie pracy serca. Kawa, papierosy przyspieszają pracę serca i podnoszą ciśnienie. W takim przypadku prawidłowe EKG może nie być miarodajne. Posiłek powinien być lekki i niewielki, gdyż pełny żołądek zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej. Dzień przed badaniem serca nie wolno spożywać alkoholu oraz ograniczyć wysiłek fizyczny. Ubrania najlepiej wybrać luźne, gdyż konieczne będzie odsłonięcie klatki piersiowej i kostki. W tym celu najlepiej ubrać rozpinaną koszulę i luźne spodnie. Bezpośrednio przed badaniem należy uregulować oddech i chwilę odpocząć.

Przebieg badania serca

Elektrokardiografia przeprowadzana jest na leżąco, na wznak. W miejscu umieszczenia elektrod, lekarz odtłuszcza skórę, by zmniejszyć opór przewodzenia elektrycznego. Następnie mocowany jest zestaw elektrod za pomocą przyssawek lub gumowych pasków:

  • dwie elektrody powyżej nadgarstków;
  • jedna elektroda powyżej lewej kostki;
  • sześć na klatce piersiowej i na lewym boku;

Całość połączona jest kablami z rejestratorem. Podczas pomiaru następuje zapis dwunastu krzywych. To układ rejestrujący. Jest to podstawa do zdiagnozowania pacjenta i podjęcia dalszych działań przez lekarza.

O czym informuje prawidłowe EKG?

Zapis pracy serca zwany elektrokardiogramem to bogate źródło wiedzy. Prawidłowe EKG pozwala określić między innymi:

  • częstość akcji serca – badanie określa jego prawidłowość. Jeśli serce bije zbyt szybko mówi się o tachykardii, jeśli zbyt wolno jest to bradykardia.
  • miarowość – odstępy pomiędzy impulsami powinny być równe. Jeśli serce nie pracuje miarowo, może to świadczyć o migotaniu przedsionków.
  • oś elektryczną serca – zapis pozwala określić ewentualne odchylenia w lewo lub w prawo, które świadczyć mogą o patologii.
  • zaburzenia rytmu serca – badanie wykazuje, czy dokuczliwe objawy jak kołatanie serca, zawroty głowy i omdlenia to wynik migotania i trzepotania przedsionków.
  • niedokrwienie – może prowadzić do zawału.
  • przerost mięśnia sercowego – określa przerost przedsionków i komór serca.

Elektrokardiografia to bardzo cenne i zarazem nieinwazyjne i bezbolesne badanie serca. Pozwala określić pracę serca i wskazać ewentualne patologie. Prawidłowe EKG zawsze musi być oceniane przez odpowiednio przeszkolony personel, by wynik został odczytany prawidłowo.

Dodaj komentarz