Choroby serca to problem, który dotyka coraz większej liczby Polaków, powodując przy tym zwiększenie ilości zgonów. Najczęstszą przypadłością jest choroba wieńcowa, która wiąże się z niedotlenieniem mięśnia sercowego. Na czym polega? Jakie daje objawy i jak ją leczyć?

Choroba wieńcowa – czym jest?

Choroba niedokrwienna mięśnia sercowego nazywana również chorobą wieńcową związana jest z nieodpowiednim dotlenieniem serca. Dochodzi do tego na wskutek zwężenia lub zamknięcia światła w tętnicach wieńcowych. Jest to spowodowane odkładaniem się blaszki miażdżycowej na ich ścianach. To z kolei sprawia, że przez tętnice przepływa zbyt mała ilość krwi potrzebnej do odpowiedniej pracy serca. Do jego komórek dociera za mało tlenu oraz substancji odżywczych. Choroba wieńcowa może występować pod dwiema postaciami: stabilną (dławica piersiowa, zespół sercowy, dławica odmienna) lub ostrych objawów wieńcowych (nagły zgon serca, zawał, niestabilna dławica odmienna).

Choroba wieńcowa – przyczyny

Przyczyny występowania niedokrwiennej choroby serca można podzielić na dwie główne kategorie:

  • przyczyny pierwotne – czyli te, które związane są ze zmianami w tętnicach wieńcowych, które prowadzą do problemów z dostarczeniem odpowiedniej ilości tlenu do serca.
  • przyczyny wtórne – takie, które nie są bezpośrednio związane ze zmianami tętniczymi.

W większości przypadków choroba wieńcowa jest konsekwencją występowania miażdżycy tętniczej, która objawia się blokowaniem światła tętnic przez odkładający się w nich cholesterol. W niektórych wypadkach w tętnicach odkładają się także produkty powstałe w wyniku nieprawidłowych przemian metabolicznych. Do choroby wieńcowej mogą prowadzić również zatory tętnicze. Dochodzi do nich przy infekcyjnym zapaleniu wsierdzia lub zakażeniach bakteryjnych. Do innych pierwotnych przyczyn można zaliczyć także: wrodzony niedorozwój tętnic, krwiaki pourazowe, czy zwężenia tętnic związane z chorobami zajmującymi cały organizm, np kiłę lub toczeń rumieniowaty. Z kolei do najczęściej występujących przyczyn wtórnych zalicza się: zatrucie tlenkiem węgla, niedociśnienie lub nieprawidłowe skurcze tętnicy wieńcowej.

Choroba wieńcowa – objawy

Choroba niedokrwienna serca zazwyczaj objawia się silnym bólem w okolicy klatki piersiowej. Istnieje jednak również szereg innych charakterystycznych dla niej objawów. Zalicza się do nich:

  • płytki oddech
  • ból za mostkiem promieniujący w kierunku żuchwy, pleców i lewej kończyny
  • kołatanie serca
  • mdłości
  • zawroty głowy
  • osłabienie
  • nadmierne wydzielanie potu

Choroba wieńcowa – leczenie

W leczeniu choroby niedokrwiennej serca bardzo istotne jest wyeliminowanie wszelkich czynników, które mogą doprowadzić do zaostrzeń. Chory powinien bezwzględnie rzucić palenie, skreślić z jadłospisu produkty, które mogą podwyższyć stężenie cholesterolu. Dodatkowo trzeba zadbać o odpowiednią dietę i zwalczyć ewentualną nadwagę. Należy pamiętać również o braniu odpowiednich leków przy nadciśnieniu. W wielu wypadkach lekarz decyduje się na leczenie farmakologiczne. Najczęściej przepisywanym preparatem jest nitrogliceryna, którą chory powinien mieć zawsze w zasięgu ręki, w przypadku wystąpienia ostrych stanów.

Aby zapobiec występowaniu choroby wieńcowej należy prowadzić zdrowy styl życia i regularnie sprawdzać czy mamy zdrowe serce.

Dodaj komentarz